SIT5001AICGE-18E0-37.400000T is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
37.4 MHz TCXO LVCMOS Oscillator 1.8V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Replacing Crystal technology with MEMS Oscillators
Top Reasons to Replace Crystals with MEMS Oscillators
SIT5001AICGE-18E0-37.400000T
DigiKey Part Number
SIT5001AICGE-18E0-37.400000T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT5001AICGE-18E0-37.400000T
Detailed Description
Category
Frequency Stability
±5ppm
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Current - Supply (Max)
31mA
Supplier Device Package
4-SMD (2.7x2.4)
Type
Size / Dimension
0.106" L x 0.094" W (2.70mm x 2.40mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Current - Supply (Disable) (Max)
30mA
Voltage - Supply
1.8V