SIT1602BI-12-25S-40.500000
DigiKey Part Number
1473-SIT1602BI-12-25S-40.500000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT1602BI-12-25S-40.500000
Description
MEMS OSC XO 40.5000MHZ H/LV-CMOS
Customer Reference
Detailed Description
40.5 MHz XO (Standard) HCMOS, LVCMOS Oscillator 2.5V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SIT1602BI-12-25S-40.500000 Models
Category
Voltage - Supply
2.5V
Mfr
Frequency Stability
±25ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)
4.2mA
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Function
Standby (Power Down)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)