SIT1579AC-J3-33E-0921.600000
DigiKey Part Number
1473-SIT1579AC-J3-33E-0921.600000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT1579AC-J3-33E-0921.600000
Description
OSC 1508 50PPM 3.3V 0.9216MHZ
Customer Reference
Detailed Description
921.6 kHz XO (Standard) LVCMOS Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-UFBGA, CSPBGA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SIT1579AC-J3-33E-0921.600000 Models
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
16µA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-UFBGA, CSPBGA
Type
Supplier Device Package
4-CSP (1.54x.84)
Frequency
Size / Dimension
0.061" L x 0.033" W (1.54mm x 0.84mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)