EFR32ZG28B322F1024IM48-A
DigiKey Part Number
336-EFR32ZG28B322F1024IM48-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFR32ZG28B322F1024IM48-A
Description
IC RF TXRX+MCU 802.15.4 48QFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IC RF TxRx + MCU 802.15.4, Bluetooth Bluetooth v5.3, Z-Wave® 169.4MHz ~ 169.475MHz, 169.5875MHz ~ 169.8125MHz, 314MHz ~ 315MHz, 314MHz ~ 316MHz, 433MHz ~ 434.79MHz, 470MHz ~ 510MHz, 863MHz ~ 869.2MHz, 863MHz ~ 870MHz, 863MHz ~ 876MHz, 869.4MHz ~ 869.65MHz, 902MHz ~ 928MHz, 920MHz ~ 928MHz, 922.3MHz ~ 928.1MHz, 2.4GHz ~ 2.4835GHz 48-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EFR32ZG28B322F1024IM48-A Models
Category
Sensitivity
-126.8dBm
Mfr
Memory Size
1MB Flash, 256kB RAM
Packaging
Tray
Serial Interfaces
GPIO, I2C, I2S, IrDA, JTAG, PWM, SPI, UART, USART
Part Status
Active
GPIO
31
Type
TxRx + MCU
Voltage - Supply
1.71V ~ 3.8V
RF Family/Standard
802.15.4, Bluetooth
Current - Receiving
3.9mA ~ 10.2mA
Protocol
Current - Transmitting
8.2mA ~ 98mA
Modulation
2-FSK, 4-FSK, 2-GFSK, 4-GFSK, DSSS, GMSK, MSK, OOK, O-QPSK
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)