EFR32MG24A021F1024IM40-B
DigiKey Part Number
336-EFR32MG24A021F1024IM40-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFR32MG24A021F1024IM40-B
Description
IC RF TXRX+MCU BLE 40QFN
Customer Reference
Detailed Description
IC RF TxRx + MCU Bluetooth Bluetooth v5.3 2.4GHz 40-VFQFN Exposed Pad
Category
Sensitivity
-94.8dBm
Mfr
Memory Size
1024kB Flash, 128kB RAM
Series
Serial Interfaces
ADC, GPIO, I2C, I2S, SPI, IrDA, UART
Packaging
Tray
GPIO
25
Voltage - Supply
1.71V ~ 3.8V
Current - Receiving
4.4mA ~ 5.1mA
Current - Transmitting
5mA ~ 156.8mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)