EFR32BG12P432F1024GM48-B is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Silicon Labs
In Stock: 0
Datasheet
IC RF TxRx + MCU Bluetooth Bluetooth v5.0 2.4GHz 48-VFQFN Exposed Pad
Silicon Labs EFR32xG12 Wireless Gecko|Digi-Key Daily
EFR32BG12P432F1024GM48-B
DigiKey Part Number
336-3927-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFR32BG12P432F1024GM48-B
Description
IC RF TXRX+MCU BLE 48QFN
Customer Reference
Detailed Description
Category
Sensitivity
-102dBm
Mfr
Memory Size
1024kB Flash, 256kB RAM
Series
Serial Interfaces
I2C, I2S, SPI, UART
Packaging
Tray
GPIO
31
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage - Supply
1.8V ~ 3.8V
DigiKey Programmable
Not Verified
Current - Receiving
8mA ~ 10.8mA
Type
TxRx + MCU
Current - Transmitting
8.2mA ~ 126.7mA
RF Family/Standard
Bluetooth
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C