F1D1-050503W-2R2M
DigiKey Part Number
595-F1D1-050503W-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1D1-050503W-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 7A 29 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 7 A 29mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F1D1-050503W-2R2M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
7A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
29mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)