F1C2-151613W-150M
DigiKey Part Number
595-F1C2-151613W-150MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C2-151613W-150M
Description
FIXED IND 15UH 16A 7.5 MOHM SMD
Detailed Description
15 µH Shielded Wirewound Inductor 16 A 7.5mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1C2-151613W-150M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
21A
DC Resistance (DCR)
7.5mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.654" L x 0.610" W (16.60mm x 15.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)