F1C2-050502W-1R5M
DigiKey Part Number
595-F1C2-050502W-1R5MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C2-050502W-1R5M
Description
FIXED IND 1.5UH 6.4A 18.7 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Wirewound Inductor 6.4 A 18.7mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F1C2-050502W-1R5M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
18.7mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Supplier Device Package
SMD
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.217" L x 0.209" W (5.50mm x 5.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Current - Saturation (Isat)
10A