F1B1-303015-2R7M
DigiKey Part Number
595-F1B1-303015-2R7MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1B1-303015-2R7MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1B1-303015-2R7MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1B1-303015-2R7M
Description
FIXED IND 2.7UH 1.5A 144 OHM SMD
Detailed Description
2.7 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.5 A 144Ohm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1B1-303015-2R7M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.9A
DC Resistance (DCR)
144Ohm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)