F1A1-303015-5R6N
DigiKey Part Number
595-F1A1-303015-5R6NTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1A1-303015-5R6NCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1A1-303015-5R6NDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1A1-303015-5R6N
Description
FIXED IND 5.6UH 800MA 364 OHM
Detailed Description
5.6 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 800 mA 364Ohm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1A1-303015-5R6N Models
Category
Current - Saturation (Isat)
550mA
DC Resistance (DCR)
364Ohm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)