DRC-0406-102J-UL
DigiKey Part Number
595-DRC-0406-102J-UL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC-0406-102J-UL
Description
FIXED IND 1MH 150MA 6.7 OHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 mH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 150 mA 6.7Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRC-0406-102J-UL Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
6.7Ohm Max
Series
Q @ Freq
90 @ 252kHz
Packaging
Bag
Frequency - Self Resonant
1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
Radial
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)