3RA21201KD240BB4
DigiKey Part Number
3473-3RA21201KD240BB4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3RA21201KD240BB4
Description
STARTER DOL FB S0 9-12.5A 24VDC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Motor Starter 24VDC Supply 11.5A 690V Load
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3RA21201KD240BB4 Models
Category
Number of Motors
1
Manufacturer
Siemens
Voltage - Load
690V
Series
Current - Output
11.5A
Packaging
Box
Wattage - Load
7460 W
Part Status
Active
Voltage - Supply
24VDC
Type
Module
Mounting Type
Chassis Mount
Motor Type
AC Motor
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C