SL10N10A
DigiKey Part Number
5399-SL10N10ATR-ND - Tape & Reel (TR)
5399-SL10N10ACT-ND - Cut Tape (CT)
5399-SL10N10ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SL10N10A
Description
100V 1 N-CHANNEL 3.1W10ASOT-223-
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 15A (Tc) 3.1W (Tc) Surface Mount SOT-223
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
26 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1070 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3.1W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-223
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
95mOhm @ 10A, 10V