9605R1.7KL2.0
DigiKey Part Number
1724-1226-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9605R1.7KL2.0
Description
SENSOR LINEAR 12.7MM SOLDER LUG
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Resistive Sensor Linear Position Shaft Solder Lug
Category
Actuator Type
Shaft
Manufacturer
Sensata-BEI Sensors
Linearity
±2%
Series
Resistance
1.7 kOhms
Packaging
Bulk
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
For Measuring
Linear Position
Operating Temperature
-40°C ~ 135°C
Technology
Resistive
Package / Case
Box with Solder Lugs
Linear Range
0 ~ 12.70mm (0 ~ 0.50")