SMBJ120A
DigiKey Part Number
600-SMBJ120ATR-ND - Tape & Reel (TR)
600-SMBJ120ACT-ND - Cut Tape (CT)
600-SMBJ120ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ120A
Description
1-LINE 120V 3.1A TVS DO-214AA(SM
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
193V Clamp 3.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
193V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.1A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
120V
Voltage - Breakdown (Min)
133V