TS1W1-1-20A-230V
DigiKey Part Number
4106-TS1W1-1-20A-230V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS1W1-1-20A-230V
Description
WALL MOUNT - DAILY / WEEKLY TIME
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Timer 230VAC Chassis Mount
Category
Display Characters - Height
0.133" (3.39mm), 0.200" (5.07mm)
Manufacturer
Selec Controls USA Inc.
Input Type
No Voltage
Packaging
Box
Output Type
Relay
Part Status
Active
Voltage - Supply
230VAC
Type
Timer
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Characters Per Row
2, 6
Termination Style
Screw Terminal
Display Type
LCD - Black Characters
Operating Temperature
0°C ~ 50°C