EM4M-3P-C-100A
DigiKey Part Number
4106-EM4M-3P-C-100A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EM4M-3P-C-100A
Description
ENERGY MONITOR LCD DIN RAIL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Energy Monitor LCD - Blue Characters, Backlight Display DIN Rail
Category
Display Type
LCD - Blue Characters, Backlight
Manufacturer
Selec Controls USA Inc.
Number of Characters Per Row
Packaging
Box
Output Type
Solid State (2)
Part Status
Active
Voltage - Supply
85 ~ 494VAC
Type
Energy Monitor
Mounting Type
DIN Rail
Measuring Type
Current, Frequency, Voltage
Termination Style
Screw Terminal
Measuring Range
0.5 ~ 100A, 85 ~ 494VAC, 45 ~ 65Hz
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C