LDL36250U31X
DigiKey Part Number
4008-LDL36250U31X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDL36250U31X
Description
MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Solid State 250A 240 V AC 250 V DC Toggle Chassis Mount
Category
Current Rating (Amps)
250A
Manufacturer
Schneider Electric
Voltage Rating - AC
240 V
Series
Voltage Rating - DC
250 V