ATS22D62S6U is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Schneider Electric
In Stock: 0
Datasheet
Soft Start / Stop 177V ~ 660V Supply 62A 208 ~ 600V Load
TeSys Island - The Innovative, Intelligent Motor Control Starter
Programming Basic Parameters on the Altistart ATS22 Soft Starter | Schneider Electric Support
ATS22D62S6U
DigiKey Part Number
4008-ATS22D62S6U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATS22D62S6U
Description
SOFT STARTER-ATS22-CONTROL110V-P
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ATS22D62S6U Models
Category
Number of Motors
1
Manufacturer
Schneider Electric
Voltage - Load
208 ~ 600V
Series
Current - Output
62A
Packaging
Box
Wattage - Load
37285 W
Part Status
Active
Voltage - Supply
177V ~ 660V
Type
Module
Interface
RS-485, Serial
Motor Type
AC Motor
Mounting Type
Chassis Mount
Control / Drive Type
Soft Start / Stop
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C