8501KPDR12P14V51
DigiKey Part Number
4008-8501KPDR12P14V51-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8501KPDR12P14V51
Description
RELAY 2CO CYL PIN 10A@240V 12VDC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Socketable
Category
Load - Max Switching
3000VA, 300W
Mfr
Coil Type
Non Latching
Series
Features
Lighted Indicator
Packaging
Box
Termination Style
Plug In, 8 Pin (Octal)
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 55°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current)
10 A
Relay Type
Switching Voltage
300VAC, 30VDC - Max