SH1602-5240
DigiKey Part Number
2300-SH1602-5240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SH1602-5240
Description
STEP, F2, SQ.60, 0.9, , , BIPOLA
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Hybrid Frame Size 400.0 Step 2 A 24VDC
Category
Torque - Holding (oz-in / mNm)
181.3 / 1280
Mfr
Size / Dimension
Square - 2.362" x 2.362" (60.00mm x 60.00mm)
Series
Diameter - Shaft
0.250" (6.35mm)
Packaging
Tray
Length - Shaft and Bearing
0.811" (20.60mm)
Part Status
Active
Mounting Hole Spacing
1.856" (47.14mm)
Type
Hybrid
Termination Style
Wire Leads
Coil Type
Bipolar
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C
Voltage - Rated
24VDC
Coil Resistance
1.65 Ohms
Current Rating (Amps)
2 A