PBM604DXK50
DigiKey Part Number
2300-PBM604DXK50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBM604DXK50
Description
PB, PB, SQ.60, FOR PB4D003P340,
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Hybrid Frame Size Step 48VDC
Size / Dimension
Square - 2.362" x 2.362" (60.00mm x 60.00mm)
Mfr
Diameter - Shaft
0.394" (10.00mm)
Series
Length - Shaft and Bearing
0.811" (20.60mm)
Packaging
Box
Mounting Hole Spacing
1.969" (50.00mm)
Part Status
Active
Termination Style
Wire Leads with Connector
Type
Hybrid
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Coil Type
Bipolar
Rotor Inertia
20.2gcm²
Voltage - Rated
48VDC