9WE1724K501
DigiKey Part Number
1688-2146-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9WE1724K501
Description
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Round - 172mm Dia Ball 300.1 CFM (8.40m³/min) 3 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
9WE1724K501 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
31.2 W
Mfr
RPM
Series
Termination
3 Wire Leads
Packaging
Box
Ingress Protection
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
-4 ~ 140°F (-20 ~ 60°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Size / Dimension
Round - 172mm Dia
Weight
1.9 lbs (900.0 g)
Width
51.00mm
Current Rating (Amps)
1.30A
Air Flow
300.1 CFM (8.40m³/min)
Voltage Range
20.4 ~ 27.6VDC
Static Pressure
0.970 in H2O (241.6 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C