9W2TS48P0S001
DigiKey Part Number
1688-2002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9W2TS48P0S001
Description
FAN IMP MTRZD 225X99MM 48VDC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 48VDC Round - 225mm Dia Ball 830.0 CFM (23.24m³/min) 4 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
9W2TS48P0S001 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
117.6 W
Mfr
RPM
Series
Termination
4 Wire Leads
Packaging
Box
Ingress Protection
Part Status
Active
Operating Temperature
-13 ~ 158°F (-25 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Round - 225mm Dia
Weight
3.3 lbs (1.5 kg)
Width
99.00mm
Current Rating (Amps)
2.45A
Air Flow
830.0 CFM (23.24m³/min)
Voltage Range
36 ~ 72VDC
Static Pressure
2.550 in H2O (635.2 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C