9TD12P6G001
DigiKey Part Number
1688-9TD12P6G001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9TD12P6G001
Description
FAN IMP MTRZD 70X20MM 12VDC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 12VDC Round - 70mm Dia Ball 39.9 CFM (1.12m³/min) 4 Wire Leads
Category
Noise
61.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
12 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Round - 70mm Dia
Weight
0.199 lb (90.26 g)
Width
20.00mm
Current Rating (Amps)
1.00A
Air Flow
39.9 CFM (1.12m³/min)
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Static Pressure
2.240 in H2O (557.9 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C