9S0812M4D011 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Sanyo Denki America Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 29.3 CFM (0.820m³/min) 3 Wire Leads
Summary of SanAce Cooling Systems
SanAce Server Cooling Fans
9S0812M4D011
DigiKey Part Number
9S0812M4D011-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9S0812M4D011
Description
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
9S0812M4D011 Models
Category
Noise
22.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
960 mW
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
3 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Weight
0.167 lb (75.75 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.080A
Air Flow
29.3 CFM (0.820m³/min)
Voltage Range
5 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.110 in H2O (27.4 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C