9GA0912P1H03
DigiKey Part Number
1688-1604-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9GA0912P1H03
Description
FAN AXIAL 92X38MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 92mm L x 92mm H Ball 141.2 CFM (3.95m³/min) 4 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
9GA0912P1H03 Models
Category
Noise
63.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
25.2 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 92mm L x 92mm H
Weight
0.529 lb (239.95 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
2.1A
Air Flow
141.2 CFM (3.95m³/min)
Voltage Range
10.2 ~ 13.8VDC
Static Pressure
2.010 in H2O (500.7 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C