9BMC24P2G001
DigiKey Part Number
1688-1999-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9BMC24P2G001
Description
FAN BLOWER 97.1X33MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Blower 24VDC Rectangular/Rounded - 97.1mm L x 95mm H Ball 65.3 CFM (1.83m³/min) 4 Wire Leads
EDA/CAD Models
9BMC24P2G001 Models
Category
Noise
69.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
74.4 W
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 97.1mm L x 95mm H
Weight
0.441 lb (200.00 g)
Width
33.00mm
Current Rating (Amps)
3.10A
Air Flow
65.3 CFM (1.83m³/min)
Voltage Range
21.6 ~ 26.4VDC
Static Pressure
7.830 in H2O (1950.3 Pa)
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C