9AD1201P4H001
DigiKey Part Number
1688-9AD1201P4H001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9AD1201P4H001
Description
FAN 120X25MM 100-240VAC PWM/TACH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 100 ~ 240VAC Square - 120mm L x 120mm H Ball 84.0 CFM (2.35m³/min) 4 Wire Leads
Category
Features
Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Manufacturer
Sanyo Denki America Inc.
Noise
40.0dB(A)
Series
Power (Watts)
3.40W
Packaging
Box
RPM
3000 RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
100 ~ 240VAC
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UKCA
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.060A
Air Flow
84.0 CFM (2.35m³/min)
Voltage Range
90 ~ 264VAC
Static Pressure
0.249 in H2O (62.0 Pa)