109R0624H401
DigiKey Part Number
1688-1257-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
109R0624H401
Description
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 18.7 CFM (0.524m³/min) 3 Wire Leads
EDA/CAD Models
109R0624H401 Models
Category
Noise
28.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
1.44 W
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Weight
0.199 lb (90.26 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.060A
Air Flow
18.7 CFM (0.524m³/min)
Voltage Range
12 ~ 27.6VDC
Static Pressure
0.161 in H2O (40.2 Pa)
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 60°C