109P0524H701
DigiKey Part Number
1688-2066-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
109P0524H701
Description
FAN AXIAL 52X15MM 24VDC WIRE
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 52mm L x 52mm H Ball 9.0 CFM (0.252m³/min) 3 Wire Leads
Category
Noise
27.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
1.2 W
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 52mm L x 52mm H
Weight
0.122 lb (55.34 g)
Width
15.00mm
Current Rating (Amps)
0.050A
Air Flow
9.0 CFM (0.252m³/min)
Voltage Range
14 ~ 27.6VDC
Static Pressure
0.128 in H2O (31.8 Pa)
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 60°C