109L1724M501
DigiKey Part Number
109L1724M501-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
109L1724M501
Description
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Round - 172mm Dia Ball 148.0 CFM (4.14m³/min) 3 Wire Leads
EDA/CAD Models
109L1724M501 Models
Category
Noise
36.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
4.8 W
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Size / Dimension
Round - 172mm Dia
Weight
1.7 lbs (780.0 g)
Width
51.00mm
Current Rating (Amps)
0.200A
Air Flow
148.0 CFM (4.14m³/min)
Voltage Range
20.4 ~ 27.6VDC
Static Pressure
0.271 in H2O (67.6 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Lifetime @ Temp.
100000 Hrs @ 60°C