109L1724H501
DigiKey Part Number
109L1724H501-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
109L1724H501
Description
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Round - 172mm Dia Ball 226.0 CFM (6.33m³/min) 3 Wire Leads
EDA/CAD Models
109L1724H501 Models
Category
Noise
47.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
13.92 W
Packaging
Box
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Size / Dimension
Round - 172mm Dia
Weight
1.7 lbs (780.0 g)
Width
51.00mm
Current Rating (Amps)
0.580A
Air Flow
226.0 CFM (6.33m³/min)
Voltage Range
20.4 ~ 27.6VDC
Static Pressure
0.551 in H2O (137.2 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Lifetime @ Temp.
100000 Hrs @ 60°C