109BM12HC2-1
DigiKey Part Number
1688-1037-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
109BM12HC2-1
Description
FAN BLOWER 97.2X33MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Fan Blower 12VDC Rectangular/Rounded - 97.2mm L x 94.4mm H Ball 25.1 CFM (0.703m³/min) 3 Wire Leads
EDA/CAD Models
109BM12HC2-1 Models
Category
Noise
48.5dB(A)
Mfr
Power (Watts)
4.8 W
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 97.2mm L x 94.4mm H
Weight
0.386 lb (175.09 g)
Width
33.00mm
Current Rating (Amps)
0.400A
Air Flow
25.1 CFM (0.703m³/min)
Voltage Range
7 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.819 in H2O (204.0 Pa)
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C