109BD24HD2
DigiKey Part Number
1688-2035-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
109BD24HD2
Description
FAN BLOWER 76X30MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower 24VDC Square/Rounded - 76mm L x 75.5mm H Ball 12.7 CFM (0.356m³/min) 3 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
109BD24HD2 Models
Category
Noise
41.5dB(A)
Mfr
Power (Watts)
4.08 W
Series
RPM
Packaging
Tray
Termination
3 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 140°F (-20 ~ 60°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Size / Dimension
Square/Rounded - 76mm L x 75.5mm H
Weight
0.222 lb (100.7 g)
Width
30.00mm
Current Rating (Amps)
0.170A
Air Flow
12.7 CFM (0.356m³/min)
Voltage Range
20.4 ~ 27.6VDC
Static Pressure
0.610 in H2O (151.9 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C