109BD12FD2
DigiKey Part Number
109BD12FD2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
109BD12FD2
Description
FAN BLOWER 76X30MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower 12VDC Square/Rounded - 76mm L x 75.5mm H Ball 10.9 CFM (0.305m³/min) 3 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
109BD12FD2 Models
Category
Noise
37.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
3.24 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
3 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Size / Dimension
Square/Rounded - 76mm L x 75.5mm H
Weight
0.222 lb (100.7 g)
Width
30.00mm
Current Rating (Amps)
0.270A
Air Flow
10.9 CFM (0.305m³/min)
Voltage Range
10.2 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.394 in H2O (98.1 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C