109BC24GC7-1
DigiKey Part Number
1688-2164-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
109BC24GC7-1
Description
FAN BLOWER 51X15MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower 24VDC Square/Rounded - 51mm L x 52.6mm H Ball 4.4 CFM (0.123m³/min) 3 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
109BC24GC7-1 Models
Category
Noise
43.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
1.68 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
3 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Size / Dimension
Square/Rounded - 51mm L x 52.6mm H
Weight
0.073 lb (33.11 g)
Width
15.00mm
Current Rating (Amps)
0.070A
Air Flow
4.4 CFM (0.123m³/min)
Voltage Range
12 ~ 27.6VDC
Static Pressure
0.860 in H2O (214.2 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C