109BC12HD7-1
DigiKey Part Number
109BC12HD7-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
109BC12HD7-1
Description
FAN BLOWER 51X15MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Fan Blower 12VDC Square/Rounded - 51mm L x 52.6mm H Ball 4.0 CFM (0.112m³/min) 3 Wire Leads
Category
Noise
40.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
1.2 W
Termination
3 Wire Leads
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square/Rounded - 51mm L x 52.6mm H
Width
15.00mm
Current Rating (Amps)
0.100A
Air Flow
4.0 CFM (0.112m³/min)
Voltage Range
6 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.660 in H2O (164.4 Pa)
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C