109BC12GA7-1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
Fan Blower 12VDC Square/Rounded - 51mm L x 52.6mm H Ball 4.4 CFM (0.123m³/min) 2 Wire Leads
109BC12GA7-1
DigiKey Part Number
109BC12GA7-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
109BC12GA7-1
Description
FAN BLOWER 51X15MM 12VDC WIRE
Detailed Description
EDA/CAD Models
109BC12GA7-1 Models
Category
Noise
43.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
1.44 W
Termination
2 Wire Leads
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square/Rounded - 51mm L x 52.6mm H
Width
15.00mm
Current Rating (Amps)
0.120A
Air Flow
4.4 CFM (0.123m³/min)
Voltage Range
6 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.860 in H2O (214.2 Pa)
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C