Image for MTMM-150-12-G-D-230 is not available
MTMM-150-12-G-D-230
DigiKey Part Number
MTMM-150-12-G-D-230-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-150-12-G-D-230
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 100 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-150-12-G-D-230 Models
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.325" (8.25mm)
Series
Overall Contact Length
0.614" (15.60mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
3A