Image for MTMM-113-04-SM-D-157-026 is not available
MTMM-113-04-SM-D-157-026
DigiKey Part Number
MTMM-113-04-SM-D-157-026-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-113-04-SM-D-157-026
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 26 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-113-04-SM-D-157-026 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.107" (2.71mm)
Overall Contact Length
0.323" (8.20mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions Loaded
25
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A