Image for MTLW-104-07-G-S-252 is not available
MTLW-104-07-G-S-252
DigiKey Part Number
MTLW-104-07-G-S-252-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-104-07-G-S-252
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 4 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTLW-104-07-G-S-252 Models
Category
Contact Length - Mating
0.252" (6.40mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact