LCW-102-15-S-S-300-RA
DigiKey Part Number
LCW-102-15-S-S-300-RA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCW-102-15-S-S-300-RA
Description
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 2 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LCW-102-15-S-S-300-RA Models
Category
Fastening Type
Friction Lock
Mfr
Contact Length - Mating
0.300" (7.62mm)
Series
Contact Length - Post
0.630" (16.00mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.200" (5.08mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
1
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Shrouded - 1 Wall
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A