Image for FW-05-03-G-D-225-170 is not available
FW-05-03-G-D-225-170
DigiKey Part Number
612-FW-05-03-G-D-225-170-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FW-05-03-G-D-225-170
Description
FLEXIBLE MICRO BOARD STACKING HE
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FW-05-03-G-D-225-170 Models
Category
Length - Overall Pin
0.395" (10.033mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.170" (4.318mm)
Series
Length - Stack Height
0.225" (5.715mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
10
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.050" (1.27mm)