Image for FW-03-03-G-D-214-120 is not available
FW-03-03-G-D-214-120
DigiKey Part Number
FW-03-03-G-D-214-120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FW-03-03-G-D-214-120
Description
CONN HDR 6POS 0.05 STACK SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FW-03-03-G-D-214-120 Models
Category
Length - Overall Pin
0.334" (8.484mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.120" (3.048mm)
Series
Length - Stack Height
0.214" (5.436mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
6
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.050" (1.27mm)