CL10X106MO8NRNC
DigiKey Part Number
1276-6769-2-ND - Tape & Reel (TR)
1276-6769-1-ND - Cut Tape (CT)
1276-6769-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL10X106MO8NRNC
Description
CAP CER 10UF 16V X6S 0603
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X6S 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
CL10X106MO8NRNC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)