CIGT201608EHR47MNE
DigiKey Part Number
1276-6895-2-ND - Tape & Reel (TR)
1276-6895-1-ND - Cut Tape (CT)
1276-6895-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CIGT201608EHR47MNE
Description
FIXED IND 470NH 4.3A 27 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 nH Shielded Thin Film Inductor 4.3 A 27mOhm Max 0806 (2016 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CIGT201608EHR47MNE Models
Category
Current - Saturation (Isat)
4.6A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
27mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Thin Film
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806 (2016 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)