RC1608J000CS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 5,140
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 301,160
Datasheet
Bourns Inc.
Vishay Dale
TE Connectivity Passive Product
YAGEO
Vishay Dale
Similar
Similar
In Stock: 10
0 Ohms Jumper Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film
RC1608J000CS
DigiKey Part Number
1276-3510-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC1608J000CS
Description
RES SMD 0 OHM JUMPER 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
56 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RC1608J000CS Models
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)