SR7-12V-200-1C
DigiKey Part Number
2223-SR7-12V-200-1C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR7-12V-200-1C
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SR7-12V-200-1C Models
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
5 ms
Mounting Type
Through Hole
Release Time
5 ms
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
1 A
Approval Agency
cURus
Switching Voltage
120VAC, 24VDC - Max
Relay Type
General Purpose
Load - Max Switching
120VA, 24W
Coil Resistance
720 Ohms
Coil Current
16.7 mA